Ιστορία του χωριού μας

ΤΟ ΜΑΝΔΑΛΟ

Παλιά το χωριό μας ήταν δύο χωριά. Το Μαυρένι και το Μαντάλοβο ή Μάνδαλο. Είχαν τη δική τους εκκλησία και σχολείο. Οι κάτοικοι ήταν ντόπιοι Έλληνες.Η ονομασία του χωριού Μαντάλοβο ή Μάνταλο προέρχεται από το ρήμα μανταλώνω που σημαίνει δένω. Στην περιοχή υπήρχε λίμνη και το χωριό ήταν χτισμένο στις όχθες τις λίμνης. Γι' αυτό οι κάτοικοι έδεναν(μαντάλωναν) τις βάρκες τους στις όχθες της λίμνης και ονομάστηκε το χωριό Μάντάλοβο ή Μάνδαλο.

Με την Μικρασιατική καταστροφή(1922) έρχονται οι πρώτοι πρόσφυγες που κατάγονταν από το Άργος νοτιοδυτικά του Πόντου.Με τους πρόσφυγες αυξήθηκε ο πληθυσμός των δύο χωριών με αποτέλεσμα να ενωθούν και να επικρατήσει η ονομασία του χωριού "Μάνδαλο".

Σήμερα το Μάνδαλο είναι ένα πολύ όμορφο χωριό με ωραία σπίτια κοντά στις πρόποδες του Πάικου. Ανήκει στο Δήμο Σκύδρας και οι κάτοικοί του ασχολούνται με τη γεωργία (ροδάκινα-βερίκοκα-κεράσια) και την κτηνοτροφία. Έχει και πολιτιστικό σύλλογο για να διατηρούνται τα ήθη και έθιμα του χωριού μας.