Ο ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ

Σκοπός του σχολείου είναι να διαπλάθει ολοκληρωμένους ανθρώπους, με επαρκείς και πολύπλευρες γνώσεις, συνειδητούς και υπεύθυνους αυριανούς πολίτες και οδηγούν στην επιτυχία και, κατά συνέπεια στην προσωπική ευτυχία .

Για την ομαλή και άρτια λειτουργία του Σχολείου όμως,  είναι απαραίτητο να υπάρχει ένας εσωτερικός κανονισμός λειτουργίας οποίος  έχει προταθεί  και  έχει γίνει αποδεκτός από όλους τους παράγοντες που εμπλέκονται, ήτοι  εκπ/κοί, γονείς, μαθητές, οι οποίοι και υποχρεούνται  να τον τηρούν.

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ 6/Θ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΝΔΑΛΟΥ

Α    ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ

Οι γονείς οφείλουν να προσέρχονται στο Σχολείο στις παρακάτω περιπτώσεις:

Μια φορά το μήνα για να πληροφορούνται για την πρόοδο και τη διαγωγή των μαθητών.

Στο τέλος κάθε τριμήνου για τη βαθμολογία

Όσες φορές κληθούν εκτάκτως από τον Δ/ντή ή τον Εκπ/κό

Στις πολιτιστικές εκδηλώσεις του Σχολείου

Στις ειδικές συγκεντρώσεις Γονέων και Κηδεμόνων

Στο τέλος κάθε διδακτικού έτους για τους τίτλους προόδου ? σπουδών

Β  ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΓΟΝΕΩΝ

Η επίσκεψη και η παραμονή των γονέων στις αίθουσες, την ώρα του μαθήματος δεν επιτρέπεται.

Επίσκεψη των Γονέων μπορεί να γίνει σε χρόνο που έχουν ορίσει οι εκπ/κοί και  έχουν κάνει γνωστό.

Για οποιαδήποτε έκτακτη περίπτωση οι Γονείς επικοινωνούν τηλεφωνικά με το σχολείο και κανονίζουν ραντεβού με τη Δ/νση.

Γ  ΦΟΙΤΗΣΗ

Οι απουσίες είναι το μεγαλύτερο εμπόδιο της προόδου των μαθητών. Εάν δεν υπάρχουν σοβαροί λόγοι υγείας ή ανωτέρας βίας κάθε απουσία είναι αδικαιολόγητη.

Οι μαθητές πρέπει να προσέρχονται έγκαιρα το πρωί.

Σε περίπτωση που ένας μαθητής απουσιάζει να ενημερώνεται η Δ/νση για το λόγο ιδιαίτερα όταν η απουσία είναι πολυήμερη.

Δ  ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΜΑΘΗΤΩΝ

Μετά το τέλος της προσευχής ή με τη λήξη των διαλειμμάτων οι μαθητές κατευθύνονται προς τις τάξεις χωρίς τρέξιμο, βιασύνη, συνωστισμό.

Δεν επιτρέπεται στους μαθητές να παραμένουν στις αίθουσες διδασκαλίας κατά την ώρα των διαλειμμάτων ή στους διαδρόμους όταν ο καιρός είναι κατάλληλος ή να εισέρχονται στις αίθουσες άλλων τάξεων.

Σε περίπτωση βροχής οι μαθητές παραμένουν εντός του κτιρίου χωρίς να τρέχουν.

Δεν επιτρέπεται σε καμιά περίπτωση η έξοδος μαθητή από το Σχολείο χωρίς ενημέρωση του υπεύθυνου δασκάλου ή της Διεύθυνσης.

Η συμπεριφορά των  μαθητών και των μαθητριών πρέπει να είναι ευγενική και όχι βίαιη.

Λεκτική και σωματική βία απαγορεύεται κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες.

$11.    Κατά τη διάρκεια των μαθημάτων οι μαθητές δεν σηκώνονται όρθιοι, δεν συνομιλούν, δεν προκαλούν άσκοπα φασαρία.

$12.    Οι μαθητές οφείλουν να έχουν τα απαραίτητα για το πρόγραμμά τους και να μην τα ξεχνούν συχνά.

Ε  ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΙΑ ? ΜΕΛΕΤΗ

$11.    Βασικό καθήκον κάθε μαθητή είναι η μελέτη. Οι μαθητές πρέπει να μάθουν να μελετούν στο σπίτι τους σε ικανοποιητικό βαθμό. Πρέπει να εφαρμόζουν συγκεκριμένο πρόγραμμα ? ωράριο μελέτης.