Βιβλιοθήκη Δημοτικού Σχολείου Μανδάλου

Σχολική Βιβλιοθήκη Δημοτικού Σχολείου Μανδάλου

Η σχολική βιβλιοθήκη του Δημοτικού Σχολείου Μανδάλου οργανώθηκε με γνώμονα την εξυπηρέτηση του εκπαιδευτικού δυναμικού της.Βρίσκεται στην αίθουσα ολοημέρου και τα βιβλία προέρχονται από αγορές και από δωρεές οργανισμών, φορέων, ιδιωτών καθώς και από αποστολές του Υπουργείου Παιδείας.Το υλικό της βιβλιοθήκης μας είναι αρχειοθητημένο και χωρισμένο ανάλογα με την ηλικία των μαθητών μας. Υπάρχουν καταγεγραμμένα 1399 βιβλία.Στο χώρο της βιβλιοθήκης είναι μόνο 400 και τα υπόλοιπα βρίσκονται στο χώρο του κεντρικού διαδρόμου.

Το σχολείο μας με συνεχόμενες δράσεις φιλαναγνωσίας που υλοποιεί κάθε σχολική χρονιά, κατάφερε να φέρει πιο κοντά τους μαθητές στα εξωσχολικά βιβλία.Κάθε βδομάδα δανείζονται βιβλία της αρεσκείας τους και ενθουσιάζονται με την ανάγνωσή τους.

P9011374P9011375

Δανεισμός βιβλίων

Κάθε Παρασκευή στο δεύτερο διάλειμμα θα γίνεται ο δανεισμός και η επιστροφή βιβλίων. Σας παρακαλούμε να διατηρείτε καθαρά τα βιβλία που δανείζεστε!

Υπεύθυνος της Βιβλιοθήκης

Κωνσταντίνος Λιθοξοΐδης