Our towns our treasures

OUR TOWNS - OUR TREASURES (ΟΙ ΠΟΛΕΙΣ ΜΑΣ ? ΟΙ ΘΗΣΑΥΡΟΙ ΜΑΣ)

OurTownsLogo

Με το ξεκίνημα της νέας χρονιάς, ανακοινώθηκε το ετήσιο θέμα του eTwinning! Οι δραστηριότητες eTwinning το 2018 θα περιστραφούν γύρω από το θέμα της Πολιτιστικής Κληρονομιάς!

«Η πολιτιστική μας κληρονομιά δεν συνιστά απλώς ανάμνηση του παρελθόντος μας· είναι το κλειδί του μέλλοντός μας» δήλωσε ο Tibor Navracsics, Ευρωπαίος Επίτροπος για θέματα εκπαίδευσης, Πολιτισμού, Νεολαίας και Αθλητισμού το 2017.

Γιατί είναι σημαντική η πολιτιστική κληρονομιά;

Η πολιτιστική κληρονομιά έχει καθολική αξία και εκδηλώνεται με διάφορες μορφές.

Από την υλική (κτίρια, μνημεία, βιβλία, αρχαιολογικοί χώροι και πολλά άλλα) και την άυλη (πρακτικές, γλώσσες, προφορικές παραδόσεις) ως τη φυσική (τοπία, χλωρίδα και πανίδα) και την ψηφιακή (ψηφιακή τέχνη, κινούμενα σχέδια, βίντεο και αρχεία), η πολιτιστική κληρονομιά γεννάει αξίες, κριτική σκέψη, γνώση του παρελθόντος και σοφία για το επερχόμενο μέλλον.

Το σχολείο μας συμμετέχει ενεργά στην ανάδειξη της πολιτιστικής κληρονομιάς του τόπου μας μέσω του προγράμματος OURTOWNS - OURTREASURES (ΟΙ ΠΟΛΕΙΣ ΜΑΣ ? ΟΙ ΘΗΣΑΥΡΟΙ ΜΑΣ),το οποίο υλοποιείται από την καθηγήτρια αγγλικών κ.Αγγελική Βορεοπούλου και συμμετέχει η δασκάλα της Δ΄Τάξης κ. Δέσποινα Κουλίτσα.

Οι συμμετέχοντες θα παρουσιάσουν έθιμα αλλά και μνημεία του τόπου τους. Οι μαθητές της Δ? και Στ? τάξης δημιούργησαν ηλεκτρονικές αφίσες αναδεικνύοντας την ιστορία της αρχαίας Πέλλας και το μεγαλείο του Μ. Αλέξανδρου. Το πρόγραμμα είναι ακόμη σε εξέλιξη και οι μαθητές ασχολούνται ενεργά με αυτό! Μαθαίνουν για τον πολιτισμό και την ιστορία των άλλων Ευρωπαϊκών λαών και ταυτόχρονα βελτιώνουν τα αγγλικά τους, αφού η επικοινωνία μας γίνεται μέσω της αγγλικής γλώσσας.

Agora Ancient Pella

Ancient Pella