Our best festivals in a calendar

1 Μαϊου 2017

Η Δασκάλα της Γ΄Τάξης κ.Δέσποινα Κουλίτσα και η καθηγήτρια αγγλικών κ.Αγγελική Βορεοπούλου το σχολικό έτος 2016-17 ανέλαβαν το πρόγραμμα στο etwinning με θέμα:

"Our best festivals in a calendar"

Συνεργαστήκαμε 12 χώρες από την Ευρώπη για να φτιάξουμε ένα χειροποίητο ημερολόγιο για το 2017.Κάθε χώρα διάλεξε ένα μήνα και μια μεγάλη γιορτή που γινόταν στο μήνα επιλογής της.

Εμείς διαλέξαμε τον Μάιο και μια μεγάλη γιορτή που γίνεται σ΄αυτό τον μήνα είναι η Πρωτομαγιά.

Κατασκευάσαμε 12 ημερολόγια. Το ένα το κρατήσαμε και τα άλλα τα στείλαμε με το ταχυδρομείο στις 11 χώρες.Το ίδιο έκαναν και αυτές. Στη συνέχεια σε κείμενο του word στείλαμε το ίδιο ημερολόγιο ηλεκτρονικά και ασπρόμαυρο να ζωγραφιστεί από όλους τους μαθητές των άλλων χωρών.

Ταυτόχρονα κάθε χώρα παρουσίασε το σχολείο της για να γνωριστούμε καλύτερα.

festival1

festival2