EUROPEAN DAY OF LANGUAGES ? ONLINE POSTCARD EXCHANGE

EUROPEANDAYOFLANGUAGES ? ONLINEPOSTCARDEXCHANGE

(ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΗΜΕΡΑ ΓΛΩΣΣΩΝ ? ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΩΝ ΚΑΡΤ-ΠΟΣΤΑΛ)

EDL logo

Το πρόγραμμα αυτό πραγματοποιήθηκε για τον εορτασμό της Ευρωπαϊκής Ημέρας των Γλωσσών και υλοποιήθηκε από την καθηγήτρια αγγλικών κ. Αγγελική Βορεοπούλου. Οι μαθητές έπρεπε να δημιουργήσουν διαδικτυακές καρτ-ποσταλ που θα αναδείκνυαν την χώρα τους και ταυτόχρονα θα προωθούσαν τη μητρική τους γλώσσα με σκοπό να γιορτάσουμε την πολυγλωσσία της Ευρώπης. Συνολικά συμμετείχαν 23 σχολεία από πολλές χώρες της Ευρώπης : Γαλλία, Πολωνία, Σλοβενία, Τουρκία, Αγγλία, Ελλάδα, Φιλανδία, Ισπανία και Ρουμανία. Οι συμμετέχοντες παρουσίασαν τη χώρα τους, τη γλώσσα τους και τα έθιμά τους μέσω βίντεο, χορών και τραγουδιών.

Τους ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας γιατί με τη συνεργασία τους εμπλουτίσαμε τη γιορτή που κάναμε για την Ημέρα των Ευρωπαϊκών Γλωσσών αλλά και γνωρίσαμε μέρη και πολιτισμούς που δεν έχουμε επισκεφτεί ακόμη.