Τα πασχαλινά έθιμα της Γερμανίας

Η κ.Χριστίνα Παπαδοπούλου η δασκάλα των Γερμανικών μας έκανε καταπληκτικά πράγμα τα για το Πάσχα.

Με αφορμή τη γιορτή του Πάσχα που πλησιάζει οι μαθητές της Ε΄-Στ΄ Τάξης που διδάσκονται γερμανικά γνώρισαν μερικά από τα πιο γνωστά πασχαλινά έθιμα της Γερμανίας. Ένα από αυτά ήταν το κυνήγι των αυγών(ostereiersushe). Τα παιδιά χωρίστηκαν σε δύο ομάδες. Τα παιδιά της μια ομάδας έκρυψαν τα αυγά στην αυλή του σχολείου, ενώ τα παιδιά της άλλης ομάδας έψαξαν τα κρυμμένα πασχαλινά αυγά. Μπορεί τα αυγά να μην ήταν σοκολατένια το έπαθλο όμως ήταν. Στο τέλος γεύτηκαν σοκολατένια αυγά και ευχήθηκαν FroheOstern!

αυγα 4

αυγα 6

αυγα 7

Ένα άλλο πασχαλινό έθιμο είναι το στόλισμα του δέντρου με πασχαλινά αυγά(ostereierbaum). Στη Γερμανία συνηθίζεται να στολίζουν τα κλαδιά των δέντρων με χειροποίητα βαμμένα αυγά. Έτσι οι μαθητές κατασκεύασαν και χρωμάτισαν πασχαλινά αυγά με τα οποία στόλισαν το δέντρο της αυλής του σχολείου.

αυγα1

αυγα 5

αυγα 2

Με αυτές τις διασκεδαστικές δράσεις γνώρισαν τα κυριότερα έθιμα εμπλουτίζοντας ταυτόχρονα τις εμπειρίες και τις γνώσεις τους.